Dla umożliwienia obsługi różnego rodzaju operacji na terenie sali sprzedaży sklepu, magazynu czy zaplecza sklepu, stworzyliśmy aplikację na przenośne kolektory danych (Portable Data Terminal). Najnowsza wersja aplikacji jest przeznaczona do pracy na kolektorach z systemem Windows Mobile. Aplikacja ta umożliwia pracę zarówno w trybie batchowym, w którym wymiana danych z kolektorem odbywa się wyłącznie po włożeniu kolektora do podstawki komunikacyjnej, jak i w trybie online, w przypadku sklepów wyposażonych w infrastrukturę Wi-Fi.
Program Market, z którym współpracuje aplikacja działająca na kolektorze, zarówno zarządza wersją aplikacji kolektora, certyfikatami sieci Wi-Fi, jak i umożliwia włączanie czy wyłączanie określonych funkcjonalności kolektora wtedy, kiedy jest to potrzebne – np. podczas inwentaryzacji.
Aplikacja kolektorowa umożliwia obsługę następujących funkcji:
- tworzenie zamówień do Centrum Dystrybucji i do dostawców bezpośrednich,
- przyjęcie dostawy z Centrum Dystrybucji i od dostawcy bezpośredniego,
- zwrot towaru do CD i dostawcy bezpośredniego,
- inwentaryzację towarów,
- sprawdzanie poprawności etykiet i drukowanie etykiet (funkcjonalność ta może być realizowana automatycznie podczas obsługi innych funkcji takich jak np. tworzenie zamówienia,
- tworzenie różnego rodzaju dokumentów rozchodowych (rozchód wewnętrzny, likwidacje),
- obsługę przesunięć towarów między sklepami,
- rejestrację rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracowników.
Fragment menu głównego aplikacji kolektorowej oraz okienko zamawiania towaru:
Ważną zaletą aplikacji kolektorowej jest możliwość kontekstowej obsługi różnych funkcjonalności. Przykładowo w trakcie tworzenia zamówienia przy półce możliwe jest stworzenie dla zeskanowanego właśnie towaru protokołu likwidacji na określoną liczbę sztuk tego towaru, np. jeśli pracownik stwierdził, że są one uszkodzone.
Sposób działania aplikacji kolektorowej jest dostosowywany do specyfiki danej sieci handlowej. Przykładowo obsługa przyjęcia dostawy z CD może się sprowadzać do zeskanowania numerów palet lub może wymagać liczenia wszystkich towarów (w takim przypadku program umożliwia przyjmowanie poszczególnych palet – dzięki temu kilka osób może równocześnie pracować przy przyjęciu dużej dostawy, weryfikując różne palety).
Jedną z najistotniejszych funkcji jest obsługa tworzenia zamówień „z półki”. Pracownik tworzący zamówienie, niezależnie od tego, czy pracuje z kolektorem batch’owym czy działającym online, widzi nie tylko wszelkie potrzebne informacje o zeskanowanym towarze (nazwa, przeliczniki na opakowania zbiorcze i jednostki zamówieniowe, stan aktualny w jednostkach sprzedaży i dniach, ilość na ostatnim zamówieniu, ilość proponowana do zamówienia, wyliczona przez program Market), ale może też obejrzeć dane historyczne tego towaru: historię zamówień, datę ostatniej sprzedaży i historię sprzedaży (z zaznaczeniem okresów promocji).
Ważną funkcją dostępną w obsłudze tworzenia zamówień jest wyliczanie wypełnienia palet (czy kontenerów) i wypełnienia samochodu, co optymalizuje koszty transportu.